Достапни линкови

logo-print

Карзаи бара отстранување на спорниот граничен премин со Пакистан


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи нареди да бидат отстранети барикандите кои ги поставија пакистанските власти на спорната граница меѓу двете земји. За време на средбата на Националниот совет за безбедност Карзаи им порача на министрите за одбрана, внатрешни и надворешни работи да преземат итни мерки за отстранување на инсталациите покрај линијата Дурант.
Карзаи побара и појаснување од меѓународните сили во Авганистан дали тие му помогнале на Пакистан во изградбата на инсталациите.
XS
SM
MD
LG