Достапни линкови

Лавров-Русија е секогаш отворена за соработка со САД


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека земјата е секогаш отворена за соработка со САД, но само по услов на еднаквост и без мешање од страна. Лавров го даде коментарот по средбата со американскиот советник за безбедност Томас Донилон. Тие разговарале и за состојбата на Корејскиот полуостров за која, според нив нашле заднички јазик.
Американскиот државен секретар Џон Кери за време на разговорите во минатата недела истакна дека последните случувања имале сериозен и иритирачки ефект на билатералните односи меѓу двете земји.
XS
SM
MD
LG