Достапни линкови

logo-print

Турски пијанист осуден за богохулење


Фазил Сај

Фазил Сај

Судот во Истанбул му изрече 10 месеци условна затворска казна на познатиот турски пијанист Фазил Сај за богохулење. Судот го прогласи за виновен за повреда на религиозните чувства на дел од популацијата поради неговите постови на Твитер на кој напишал дека измамниците, крадците и лудите се алахисти. Инаку, Сај е критичар на владејачката партија во Турција, за која смета има скриена исламистичка агенда.
XS
SM
MD
LG