Достапни линкови

logo-print

Мадуро прогласи победа на претседателските избори


Николас Мадуро

Николас Мадуро

Официјалните избирачки органи во Венецуела соопштија дека избраниот наследник на Уго Чавез победи на претседателските избори. Во теска трка Николас Мадуро го победи Енрике Каприлес со околу 300.000 гласови предност .
Говорејќи пред поддржувачите по неговата изборна победа, Мадуро изјави дека би го поздравил пребројувањето на резултатите од изборите. Пред да бидат објавени резултатите Каприлес изјави дека владата прави заговор за да ја негира неговата победа. Мадуро водеше кампања на ветувања насочени кон продолжување на она што Чавез го нарекуваше социјализам на 21 век, со многу владина помош за сиромашните и со државна контрола на економијата. Каприлес тврди дека режимот на починатиот претседател ја водеше Венецуела кон пропаст.
XS
SM
MD
LG