Достапни линкови

Тачи: Не се можни разговори со Белград без посредник


Хашим Тачи, премиер на Косово

Хашим Тачи, премиер на Косово

Косовскиот премиер Хашим Тачи ја отфрли како несериозна можноста за продолжение на разговорите меѓу Белград и Приштина без посредник и нагласи дека се што Србија има да соопшти тоа треба да го стори со посредство на високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон. Тој нагласи дека се што Белград има да и соопшти на Приштина, треба да го стори преку Брисел и Ештон.
“Ние ги поддржуваме сите релевантни фактори во Брисел и гаранциите на САД,” нагласи Тачи и додаде дека откако Белград ја отфрлил предлог-спогодбата, сега се е во рацете на Ештон.
XS
SM
MD
LG