Достапни линкови

logo-print

Ердоган планира да го посети појасот Газа


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека по посетата на Вашингтон на 16 мај, каде треба да се сретне со американскиот претседател Барак Обама планира да отпатува за појасот Газа. Обама во минатиот месец посредуваше во помирувањето меѓу Турција и Израел, откако двете земји ги прекинаа дипломатските односи во мај 2010 година, кога Израел изврши напад на турски брод, кој превезуваше хуманитарна помош за Палестинците и при што беа убиени девет турски активисти.
XS
SM
MD
LG