Достапни линкови

logo-print

Кипар се надева на договор за рускиот кредит


Кипарскиот министер за финансии Харис Георгијадис изјави денеска во Даблин дека се надева дека земјата во наредните неколку недели ќе постигне договор со Москва за преструктуирањето на рускиот кредит од 2011 година. Георгијадис кој учествува на средбата на министрите за финансии на земјите од Европската унија изрази оптимизам за резултатот од преговорите за преразгледување на договор за кредит од 2,5 милијарди евра, одобрен од Русија во 2011 година за рок од 4,5 години, со годишна каматна стапка од 4,5 отсто.
XS
SM
MD
LG