Достапни линкови

Заврши истрагата за убиство на цивили во Авганистан


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи го доби извештајот за истрагата за воздушниот напад на 6 април во кој загинале повеќе лица отколку што беше привично објавено. Карзаи изјави дека загинале 17 цивили, а не 11 во насилството во покраината Кунар.
Тој ги обвини талибанците и американските војници за нападот. Меѓу загинатите според него, имало 12 деца и 4 жени.
XS
SM
MD
LG