Достапни линкови

logo-print

Претседателски избори во Венецуела


Актуелниот претседател Николас Мадуро

Актуелниот претседател Николас Мадуро

Во Венецуела денеска се одржуваат претседателски избори на кои ќе биде избран наследникот на Уго Чавез, кој почина во март, по двегодишна битка со ракот. Актуелниот претседател Николас Мадуро, кој го замени на функцијата е фаворит на изборите, но последните анкети покажаа дека неговиот противник Хенрике Каприљес ја намали предноста на Мадуро.
XS
SM
MD
LG