Достапни линкови

logo-print

Папата именуваше свештеници за реформи на цркватаПапата Францис именуваше група од осум кардинали за советници кои ќе го разработат предлогот за реформи на црквата, соопштуваат од Ватикан. Именуваните кардинали се од Италија, Германија, Чиле, Хондурас, САД, Индија, Конго и Австралија. Првиот состанок на оваа група ќе се одржи од 1 до 3 октомври, се наведува во соопштението. Римокатоличката црква ја тресат бројни скандали, од оние во кои свештеници злоставувале деца во САД, до истите појави кои биле забележани во Европа, особено во Ирска каде има пријавено над десетици илјади инциденти.
XS
SM
MD
LG