Достапни линкови

Русија инвестира 52 милијарди долари во вселенската програма


Восточни, 12.04.2013

Восточни, 12.04.2013

Рускиот претседател Владимир Путин соопшти дека Русија ќе инвестира 52 милијарди долари за вселенската програма до 2020-та година. Путин ова го соопшти на денот на космонатутите, при денешната посета на космодромот Восточни, кој е во изградба во регионот Амур. Путин додаде дека првото лансирање од овој космодром треба да се случи во 2015-та година, а со екипаж во 2018-та и оти ќе биде отворен за астронаути од сите земји.Моментално Русија го користи космодромот Бајконур во Казахстан.
XS
SM
MD
LG