Достапни линкови

logo-print

ДИК ги разгледува приговорите за Струга


Државната изборна комисија се очекува да го започне продолжението на седницата на која ги разгледува приговорите од политичките партии за гласањето во вториот круг од локалните избори. Синоќа се прифатени два приговори на ВМРО-ДПМНЕ за Струга за избирачките места 1878 во Радолишта и 1860 во градот, а во текот на вчерашниот ден се отфрлени сите 66 приговори за гласањето во Општина Центар. ДИК синоќа разгледа само четири од 17-те приговори поднесени од страна на ВМРО-ДПМНЕ за гласањето во Струга. Приговорот за едното гласачко место со број 1877 во Радолишта е прифатен од страна на Комисијата, а од ова избирачко место во неделата вицепремиерот Владимир Пешевски, според приговорот, со употреба на сила бил оневозможен од непосредна близина да го следи гласањето и да го утврди идентитетот на гласачите како овластен претставник на ВМРО-ДПМНЕ.
XS
SM
MD
LG