Достапни линкови

logo-print

Кипар ќе побара дополнителна помош од ЕУ


претседателот Никос Анастасијадис

претседателот Никос Анастасијадис

Кипар ќе побара дополнителна помош од Европската унија, изјави претседателот Никос Анастасијадис. Тој додаде дека писмено ќе ги информира за ова барање претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Барозо и претседателот на ЕУ Херман ван Ромпуј. Министрите за финансии од еврозоната ќе се состанат денеска во Даблин, за да разговараат за ослободувањето на првата транша од меѓународната помош за Кипар.
XS
SM
MD
LG