Достапни линкови

logo-print

Џон Кери пристигна во Јужна Кореја


Американскиот државен секретар Џон Кери денеска пристигна во Јужна Кореја во рамките на четиридневната турнеја по источна Азија, која ја потресуваат тензии поради страхувањето дека Северна Кореја би можела да лансира ракета со среден дострел. Постојат претпоставки дека Пјонгјанг би можело да го стори тоа на 15 април кога во земјата се прославува 101 роденден на починатиот основач на Северена Кореја, Ким Ил Сунг. Инаку, планирано е Кери, во рамките на турнејата, да ги посети и Кина и Јапонија.
XS
SM
MD
LG