Достапни линкови

logo-print

ОБСЕ бара истрага за убиствата на новинари во Србија


Претставничката на ОБСЕ за слобода на медиуми Дуња Мијатовиќ

Претставничката на ОБСЕ за слобода на медиуми Дуња Мијатовиќ

Претставничката на ОБСЕ за слобода на медиуми Дуња Мијатовиќ ги повика денеска српските власти да ги исполнат ветувањата и да го истражат убиството на Славко Чурувија, како и убиствата на други новинари. Мијатовиќ порача дека правдата се уште не е задоволена ниту 14 години по убиството на Чурувија, истакнувајќи дека подеднакво се нерасветлени и убиствата на новинарите Дада Вујасиновиќ и Милан Пантиќ.
Според неа, ако поттикнувачите на тоа насилство врз новинарите не бидат казнети, тоа праќа опасна порака дека таквите злосторства се толерираат.
XS
SM
MD
LG