Достапни линкови

logo-print

Грција не ги потврди ни демантира информациите за името


Портпаролот на грчкото МНР Григорис Делавекурас изјави денеска дека на последната средба во Њујорк за спорот со името е направен уште еден чекор во преговарачкиот процес, кој е со цел да ги доближи двете страни за тие да можат за дојдат до взаемно прифатливо решение. Тој, како што јави МИА не ги потврдил ниту ги демантирал извештаите во медиумите за тоа кој е всушност последниот предлог на Нимиц.
На новинарско прашање дали Димитрис Аврамопулос размислува да ја прифати поканата на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски за учество на министерската средба во Охрид, Делавекурас рече дека не знае затоа што програмата на министерот за мај се уште не е готова.
XS
SM
MD
LG