Достапни линкови

logo-print

Русија предупредува на ситуацијата во Северна Кореја


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров предупреди на ескалација на кризата со Северна Кореја поради воените маневри, но додаде дека Москва и Вашингтон немаат спротиставени ставови за ситуацијата.
Говорејќи по средбата со американскиот државен секретар Џон Кери во Лондон, тој рече дека не треба никој да предизвикува страв со спроведување на воени маневри и дека постои шанса ситуацијата да се смири. Лавров и Кери разговараа пред средбата на земјите членки на Г8.
XS
SM
MD
LG