Достапни линкови

logo-print

Влад Филат номиниран за премиер на Молдавија


Влад Филат

Влад Филат

Претседателот на Молдавија Николае Тимофти повторно го именуваше Влад Филат на премиерската функција. Тимофти ја соопшти информацијата по консултацијата со лидерите на парламентарните партии.
Прозапдно ориентираната влада на Филат поднесе оставка на 8 март, откако ја загуби довербата на гласањето во Парламентот на 5 март.
XS
SM
MD
LG