Достапни линкови

logo-print

Сириски бунтовници со поддршка на Ал Каеда


Сириски бунтовници

Сириски бунтовници

Лидерот на Фронтот Ал Нусра, кој е еден од најактивните бунтовнички групи во Сирија му вети верност на лидерот на Ал Каеда Ајман ал Завахири. Пораката Абу Мухамед Ал Џавлани ја постираше на интернет, но се дистанцираше од евентаулно спојување на беговата група со ирачкиот огранок на Ал Каеда.
Фронтот Ал Нусра ја презема одговорноста за бомбашките напади во Дамаск и Алепо.
XS
SM
MD
LG