Достапни линкови

logo-print

Одбележување на годишнината од смртта на Качински


Јарослав Качински на церемонијата за одбележување на смртта на неговиот брат

Јарослав Качински на церемонијата за одбележување на смртта на неговиот брат

Полската власт и опозиција на оделни церемонии ја одбележаа годишнината од смртта на поранешниот претседател Лех Качински. Премиерот Доналд Туск ја предводеше церемонијата на воените гробишта во Варшава. Опозицискиот лидер Јарослав Качински, кој е брат близнак на поранешниот претседател организираше друг настан во претседателската резиденција.
Во авионската нереќа кај Смоленск, освен Качински загинаа и 95 патници.
XS
SM
MD
LG