Достапни линкови

logo-print

Зголемена будност по индикациите за нови тестови на Северна Кореја


Јужна Кореја и САД ја зголемиле будноста на заедничкото воено набљудување по индикациите дека Северна Кореја се готви да тестира две ракети од среден дострел.
Според јужно корејската агенција Јонхап, која се повикува на официјални преставници на САД и Јужна Кореја, нивната заедничка команда го подигнала набљудувачкиот статус за да се одговори на потенцијалната „витална закана“.
По заострените санкции врз Пјонгјанг како последица на третиот нуклеарен тест во Февруари, Северна Кореја испрати серија закани против САД и Јуѓна Кореја.
XS
SM
MD
LG