Достапни линкови

logo-print

Министри на Г8 ќе се сретнат со членови на сириската опозиција


Од ланскиот Самит на Г8

Од ланскиот Самит на Г8

Министрите за надворешни работи на неколку земји од Групата 8 денеска во Лондон ќе се сретнат со членови на сириската опозиција, со кои се очекува да разговараат и за снабдувањето со оружје на бунтовниците во Сирија.
Разговорите ќе бидат одржани на маргините на дводневниот состанок на шефовите на дипломатиите на Г8, што почнува денеска.
Велика Британија и Франција притискаат да биде симнато ембаргото на ЕУ, за да се овозможи снабдување со оружје на опозициските борци. Меѓутоа, Германија повикува на претпазливост, додека Русија, која исто така е членка на Г8, ја снабдува со оружје сириската влада.
Во групата уште членуваат САД, Канада, Италија и Јапонија.
XS
SM
MD
LG