Достапни линкови

logo-print

Додик сведочеше во корист на Караџиќ


Претседателот на Република Српска Милорад Додик за време на сведочењето

Претседателот на Република Српска Милорад Додик за време на сведочењето

Претседателот на Република Српска Милорад Додик сведочеше во корист на одбраната на судењето на Радован Караџиќ, кој е обвинет за геноцид. Додик ги обвини наводните муслимански аспирации за исламистичка држава за војната во Босна на почетокот на 1990 година.
Додик пред Меѓународниот суд за криминал во поранешна Југославија рече дека првиот претседател на земјата и муслимански лидер Алија Изетбеговиќ наводно изјавил дека Босна треба да биде исламска држава под шеријатското право, што било основа за понатамошниот конфликт во земјата.
XS
SM
MD
LG