Достапни линкови

logo-print

Земјотрес во близина на нуклеарна централа во Иран


Нуклеарната централа Бушер

Нуклеарната централа Бушер

Американскиот геолошки институт соопшти дека на 89 километри југоисточно од иранскиот град Бушер бил забележан земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала. Единствената нуклеарна централа на земјата се наоѓа во тоа подрачје. Се уште нема извештаи за жртви или штета од земјотресот.
Ројтерс јави дека силата на земјотресот можела да се почуствува низ заливот во Дубаи.
XS
SM
MD
LG