Достапни линкови

logo-print

ОН загрижени за состојбата на Корејскиот полуостров


Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун предупреди дека мал инцидент може да предизвика ситуацијата на Корејскиот полуостров да излезе од контрола. Предупредувањето од Бан Ки Мун е по барањето на Северна Кореја сите странски државјани да ја напуштат Јужна Кореја, поради ризикот од војна.
Во минатата недела Северна Кореја им препорача на странските дипломати да си заминат од Пјонгјанг бидејќи не може да им ја гарантира нивната безбедност
XS
SM
MD
LG