Достапни линкови

logo-print

Кенијата положи заклетва на претседателската функција


Ухуру Кенијата

Ухуру Кенијата

Ухуру Кенијата кој се соочува со обвинение за злосторства против човештвото денеска положи заклетва на претседателската функција во Кенија. Тој е син на Јомо Кенијата, кој беше првиот претседател на земјата по независноста од британскиот режим во 1963 година.
Меѓународниот суд за криминал го обвини Кенијата дека учествувал во насилството за време на претседателските избори во 2007 во Кенија, при кое загинаа 1200 лица.
XS
SM
MD
LG