Достапни линкови

logo-print

Филе бара посветеност на евроинтеграциите


еврокомесарот за проширување Штефан Филе

еврокомесарот за проширување Штефан Филе

Македонија постигна напредок во реформите кои се во согласност со целите на пристапниот дијалог на високо ниво. Сега е најважно да се формира Анкетната комисија која ќе ги расчисти настаните од 24 декември, а партиите да потпишат меморандум за посветеност кон евроинтеграциските процеси. Ова, меѓу другото, го порача еврокомесарот за проширување Штефан Филе во обраќањето пред Националниот совет за евроинтеграции. Во врска со локалните избори оцени дека тие биле добро организирани, слободни и компетитивни, но има забелешки за користење на државни ресурси во кампањата и за известувањето на медиумите. Филе денеска треба да се сретне со премиерот Никола Груевски и со вицепремиерот задолжен за европски прашања Фатмир Бесими. Во Владата ќе се одржи нова рунда од пристапниот дијалог на високо ниво. Филе претходно имаше средба и со лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски.
XS
SM
MD
LG