Достапни линкови

logo-print

Северна Кореја бара странците да заминат од Јужна Кореја


Северна Кореја бара странците во Јужна Кореа да се евакуираат. Во соопштението на севернокорејската државна новинска агенција се наведува дека во случај на војна Пјонгјанг не сака тие да бидат повредени. Во минатата недела Северна Кореја им препорача на странските дипломати да си заминат од Пјонгјанг бидејќи не може да им ја гарантира нивната безбедност. Вчера Соединетите држави ја предупредија Северна Кореја да не изведува нови нуклеарни проби. Тензиите пораснаа на Корејскиот Полуостров откако Северна Кореја изведе трета нуклеарна проба во февруари годинава.
XS
SM
MD
LG