Достапни линкови

logo-print

Грција го помести Првомајскиот празник


Атина

Атина

Грчкото Министертсво за труд го прифати барањето на сопствениците на продавници во Грција за поместување на одбележувањето на Меѓународниот ден на трудот Први Мај на 7 мај, објави атинскиот весник „Катимерини“. Грчките трговици побараа прославата на Денот на трудот да биде поместена, бидејќи сметаат дека ќе имаат загуби во работењето доколку празникот се одбележи на 1 мај, односно во средата пред православниот Велигден, кој оваа година се паѓа на 5 мај.
XS
SM
MD
LG