Достапни линкови

logo-print

Неизвесно повлекувањето на курдските бунтовници


Демонстранти држат транспарент со ликот на лидерот на курдските бунтовници Абдула Оџалан

Демонстранти држат транспарент со ликот на лидерот на курдските бунтовници Абдула Оџалан

Лидерот на прокурдската Партија за мир и демократија Селјахатин Демирташ изјави дека курдските бунтовници се колебаат за повлекувањето од Турција, јави весникот Ватан. Демирташ по средбата со команданти од партијата во Северен Ирак, посочил дека бунтовниците бараат законски гаранции пред да се согласат да се повлечат.
Минатиот месец бунтовниците објавија прекин на огнот по повикот на нивниот лидер Абдула Оџалан, кој отслужува доживотна казна затвор.
XS
SM
MD
LG