Достапни линкови

logo-print

Путин со протести пречекан во Амстердам


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин по посетата на Германија пристигна во Амстердам, каде ќе се соочи со голем протест против политиката на неговата земја за правата на геј заедницата. Во јануари руските пратеници го одобрија нацрт-законот со кој јавните геј настапи, како и ширење на информации за таа заедница на малолетни лица да се плаќа со казна до 16 илјади долари. Законот се уште не е усвоен во Парламентот.
XS
SM
MD
LG