Достапни линкови

logo-print

ОБСЕ повика да се почека на официјалните резултати во Црна Гора


Двајцата кандидати за претседател на Црна Гора

Двајцата кандидати за претседател на Црна Гора

ОБСЕ ги повика двајцата кандидати за претседател на Црна Гора да ја остават изборната комисија да ги утврди резултатите од гласањето. Околу 327 илјади лица гласале на изборите, а изборната комисија се уште не соопшти официјални бројки. Крајниот рок за објавување на делумните резултати од гласањето е утре наутро. Актуелниот претседател Филип Вујановиќ прогласи победа, повикувајќи се на пребројувањето на гласовите од неговата владејачка партија. Вујановиќ рече дека тој освоил 51,3 отсто од гласовите, додека неговиот противкандидат Миодраг Лекиќ освоил 48,7 отсто.
Партијата Демократски фронт на Лекиќ не ги признава тие резултати и вели дека нивниот кандидат е во благо водство пред Вујановиќ.
XS
SM
MD
LG