Достапни линкови

logo-print

ЕУ ја повика Украина да прекине со селективна правда


Портпаролот на еврокомесарот за проширување на ЕУ Петер Стано

Портпаролот на еврокомесарот за проширување на ЕУ Петер Стано

ЕУ ја повика Украина да прекине да практикува селективна правда. Портпаролот на еврокомесарот за проширување на ЕУ Петер Стано изјави дека помилувањето на поранешниот министер за внатрешни работи Јуриј Луценко и на поранешниот министер за животна средина Хеорхиј Филипчук е првиот важен чекор, но не и последен.
Коментарот на Стано се однесува на поранешната премиерка на земјата Јулија Тимошенко која отслужува 7 годишна затворска казна.
XS
SM
MD
LG