Достапни линкови

logo-print

Карзаи со осуда за убиството на 11 деца


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи ги осуди убиствата на 11 деца при напад на НАТО во источниот дел на Авганистан. Децата биле убиени за време на заедничката воена операција на НАТО и авганистанските воени сили во провинцијата Сигал која што е засолништа на талибански борци. Во соопштението објавено од кабинетот на Карзаи е наведени дека тој ги осудува сите операции кои што се вршат во населени места каде што жртви се цивили и го осуди и однесувањето на Талибанците, тврдејќи дека користат цивили како човечки штит.
XS
SM
MD
LG