Достапни линкови

logo-print

Мушараф може да се кандидира на изборите во Пакистан


Первез Мушараф

Первез Мушараф

Пакистанската изборна комисија соопшти дека поранешниот воен лидер на земјата Первез Мушараф може да се кандидира за место во Парламентот на изборите во мај. Локалните власти од градот Цитрал ја прифатија кандидатурата на Мушараф, откако властите во Карачи и други градови ја одбија.
Мушараф кој речиси десет години беше на власт во земјата се врати во Пакистан во минатиот месец, по четири години поминати во егзил. Тој се соочува со низа на правни спорови, меѓу кои и предавство кое се казнува со смрт.
XS
SM
MD
LG