Достапни линкови

logo-print

Преговорите за иранската нуклеарна програма без напредок


Шефот за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон на преговорите во Алмати

Шефот за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон на преговорите во Алмати

Преговорите меѓу шесте светски сили и Иран за нуклеарната програма на земјата завршија без остварен напредок. Шефот за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон изјави дека дводневните разговори во Алмати не ги премостиле разликите меѓу двете страни. Иранскиот прегтоварачки шеф Саед Џалили изјави дека позициите на двете страни останале спротиставени.
Ова беше втора средба за нуклеарната програма на Техеран во помалку од два месеца.
XS
SM
MD
LG