Достапни линкови

logo-print

Црногорците утре ќе бираат нов претседател


Во Црна Гора утре ќе се оддржат претседателски избори. Во трка за претседателската фотелја се кандидатот за претседател на Демократската партија Филип Вујановиќ и неговиот опонент, независниот кандидат Миодраг Лекиќ. Право на глас во Црна Гора имаат 511 илјади грѓани. Претседателските избори ќе ги следат претставници на меѓународните организации ОБСЕ/ОДИХР и од Парламентарното собрание на Советот на Европа.
XS
SM
MD
LG