Достапни линкови

logo-print

Силен земјотрес ја потресе Индонезија


Силен земјотрес со интезитет од 7,1 степени по Рихтеровата скала денеска го погоди источниот дел на Индонезија. За сега не е вклучен алармот за можно цунами, а нема ни информации за евентуални жртви и причинета материјална штета.
Американскиот геолошки завод соопшти дека епицентарот на земјотресот бил во провиницијата Папуа на длабочина од 75 километри.
Во 2004 тата година сличен земјотрес го погоди регионот предизвикувајќи цунами при што околу 170 илјади луѓе загинаа во провинцијата Суматра.
XS
SM
MD
LG