Достапни линкови

logo-print

Северна Кореја не им гарантира безбедност на странските амбасади


Амбасадите на земјите членки на Европската Унија во Пјонгјанг го разгледуваат предупредувањето од владата на Северна Кореја дека не може да им ја гарантира безбедноста во случај на конфликт. Маја Коцијанчиќ, портпарол на шефицата за надворешна политика на ЕУ, Кетрин Ештон, изјави дека амбасадите се во постојан контакт и оти ја разгледуваат ново-настанатата ситуација. Северна Кореја е една од ретките земји во кои нема амбасада на Европската Унија, туку амбасади имаат некои земји членки.
XS
SM
MD
LG