Достапни линкови

logo-print

Пјонгјанг бара од Москва да ги евакуира дипломатите


Јужна Кореја

Јужна Кореја

Руската Амбасада во Северна Кореја соопшти дека Пјонгјанг сугерирал евакуација на дипломатскиот персонал поради тензиите на Корејскиот полуостров. Портпаролот Денис Самсонов изјави дека засега тоа сепак не се планира.
Јужно корејските медиуми пак јавија дека Сеул испратил два брода на источниот и западниот брег додека Северна Кореја преместила најмалку еден ракетен систем на источниот брег. Тензиите по последните нуклеарни тестови на Пјонгјанг доведоа Северна Кореја да прогласи воена состојба со Јужна Кореја и да им се закани на САД со нуклеарни напади.
XS
SM
MD
LG