Достапни линкови

logo-print

Иран со сопствен предлог до големите сили на средбата во Алма Ата


Иран презентираше сопствен предлог на новата рунда разговори за нуклеарната програма на Техеран во Алмати, Казахстан, изјави иранскиот преговарач Али Багери. Ова е 5 та рунда разговори на Шесте светски сили и Иран. Шефицата за надворешна политика на ЕУ, Кетрин Ештон претходно изрази внимателен оптимизам, а иранскиот главен преговарач Саид Џалил изјави дека шансите за напредок во разговорите зависат од тоа дали светските сили ќе го признаат правото на Иран за збогатување на ураниум. Преставници на САД, Русија, Кина, Франција, Велика Британија и Германија во февруари понудија да се укинат некои од економските санкции врз Иран, ако Техеран се согласи да го прекине збогатувањето со ураниум.
XS
SM
MD
LG