Достапни линкови

logo-print

Малала со Фонд за образование на девојчињата во Пакистан


Со пари од Фонд формиран од пакистанската ученичка Малала Јоусафзаи се планиар да бидат испратени 40 девојчиња во училиште во долината Сват каде е нејзиниот дом. Фондот е поджан од американската актерка Анџелина Џоли. Петнаесет годишната Малала беше застрелана во главата и вратот од страна на Талибанците во октомври во долината Сват во Пакистан каде што таа агитираше за образование на девојчињата. Малала оваа нејзина иницијатива ја најави во видео порака од Лондон до жените во Светската конференција во Њујорк. Малала е на долгорочна рехабилитација во Велика Британија. Таа рече дека Џоли и две добротворни организации и помогнале почетно да собере 45.000 долари за образование на девојчињата во долината Сват во Пакистан.
XS
SM
MD
LG