Достапни линкови

logo-print

Лавров во посета на Узбекистан


Лавров со претседателот на Туркменистан Гурбангули Бердимухамедов.

Лавров со претседателот на Туркменистан Гурбангули Бердимухамедов.

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска ќе го посети Узбекистан. Во Ташкент, Лавров ќе присуствува на состанокот на министрите за надворешни работи од Заедницата на независни држави.

Лавров во Узбекистан, доаѓа од Туркменистан каде имаше средба со претседателот Гурбангули Бердимухамедов.

Разговорите во Ашхабат биле фокусирани на меѓународните безбедносни прашања, како и на предизвиците при споделувањето на минералните богатства од Каспиското Море меѓу државите долж брегот.
XS
SM
MD
LG