Достапни линкови

logo-print

Египетскиот претседател во посета на Судан


Египетскиот претседател Мухамед Морси

Египетскиот претседател Мухамед Морси

Египетскиот претседател Мухамед Морси пристигна во соседен Судан, каде ќе престојува два дена. Сајед Ахмед, портпаролот на суданскиот претседател Омар ал Башир изјави дека посетата е историска, поради длабочината на односите меѓу жителите на двете земји.
Морси освен со Башир ќе се сретне и со лидери на политички парти и бизнисмени. Според соопштението на кабинетот на Морси посетата е со цел да се потенцира силниот стратешки однос меѓу Египет и Судан.
XS
SM
MD
LG