Достапни линкови

logo-print

Иран ќе инсистира на правото на збогатување ураниум


Иранскиот нуклеарен преговарач Саед Џалили

Иранскиот нуклеарен преговарач Саед Џалили

Иранскиот нуклеарен преговарач Саед Џалили изјави денеска дека светските сили мора да го признаат правото на земјата да збогатува ураниум со што ќе се постигне чекор напред во разговорите за нуклеарната програма на Техеран. Џалили пред почетокот на новата рунда преговори од Алмати порача и дека Иран ќе го брани построго своето право по претседателските избори во јуни. Преставници на светските сили утре и задутре ќе се сретнат со иранските преговарачи и Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика Кетрин Ештон.
XS
SM
MD
LG