Достапни линкови

logo-print

Лавров се сретна со туркменистанскиот претседател


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров оствари средба со туркменистанскиот претседател Гурбангули Бердимухамедов во Ашгабат. Руските новински агенции јавија дека тие разговарале за меѓународни безбедносни прашања, начините за решавање на суверенитетот, прашања за правото на минералот од Каспиското море, како и идната соработка меѓу двете земји хуманитарни прашања и образование.
Туркменистанските медиуми јавија дека фокусот на средбата биле економските врски и зголемување на трговската размена.
XS
SM
MD
LG