Достапни линкови

logo-print

Илјадници луѓе на палестински погреб во Западниот брег


Судирите во Хеброн на Западниот брег

Судирите во Хеброн на Западниот брег

Илјадници луѓе се собраа на погребот на палестинскиот затвореник кој умре во израелски затвор и на двајцата момчиња кои беа убиени од израелски војници. Абу Хамдијев, кој умре од рак на грлото во болницата во затворот беше погребан со воени почести во градот Хеброн на Западниот брег.
Неговата смрт предизвика протести, а палестинските лидери го обвинија Израел за одложување на лекарскито третман на Хамдијев. Двете момчиња загинаа за време на судирите поради смртта на Хамдијев и беа погребани во нивното село Анабта.
XS
SM
MD
LG