Достапни линкови

logo-print

Оџалан ги повика курдските бунтовници да се повлечат


Курдскиот лидер Абдула Оџалан

Курдскиот лидер Абдула Оџалан

Курдскиот лидер Абдула Оџалан ги повика неговите борци разоружани да се повлечат од Турција, во рамки на мировниот процес за решавање на повеќедеценискиот курдски бунт. Повлекувањето на разоружените борци на Курдската работничка партија на Оџалан од турска територија би претставувало значаен чекор кон завршување на конфликтите меѓу Турција и припадниците на ПКК, во кои загинале повеќе од 40.000 луѓе.
Медиумите јавија дека Оџалан пораката ја упатил вчера на делегацијата на прокурдската Партија на мирот и демократијата, која го посети во затворот на островот Имрали, кој се наоѓа јужно од Истанбул.
XS
SM
MD
LG