Достапни линкови

logo-print

Северна Кореа со можни планови за нуклеарни напади


Северна Кореа соопшти дека го одобрила планот за можен нуклеарен напад против Соединетите Американски Држави, јави севернокорејската државна новинска агенција, повикувајки се на извори во народната армија. Аналитичарите велат дека Северна Кореа нема доволно ресурси за да организира напад на американска територија но можно е да се цели кон Јужна Кореа и американските трупи во земјата. Најавата следи по одлуката на Пентагон за зајакнување на антиракетната одбрана на островот Гуам.
XS
SM
MD
LG