Достапни линкови

logo-print

Курдска делегација го посети лидерот Оџалан во затвор


Курдскиот лидер Абдула Оџалан

Курдскиот лидер Абдула Оџалан

Четврта делегација составена од курдски пратеници денеска го посети лидерот на Курдската работничка партија Абдула Оџалан во затворот на островот Имрал во Мраморно Море. Посетата е во рамките на мировните преговори што ги води турската Влада со Оџалан.
Делагација е составена од претседателот и заменик-претседателот на прокурдската Партија за мир и демократија - Селхатин Демирташ и Первин Булдан, како и пратеникот Сара Сјуреја Јондер.
XS
SM
MD
LG